Družstevné korene gigantu AvastZrejme každý, kto pracuje s počítačmi, pozná antivírusovú a softwarovú firmu Avast. Už menej ľudí však vie, že gigant Avast, patriaci k svetovej špičke firiem, dodávajúcich bezpečnostné programy pre počítače a mobilné zariadenia, vznikol v roku 1989 ako družstvo v bývalej Československej socialistickej republike. Pri jeho zrode boli dvaja českí výskumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Dnes je tento gigant podľa objemu tržieb druhou najväčšou antivírusovou firmou na svete. Hneď za spoločnosťou NortonLifeLock (predtým Symantec), s ktorou sa v súčasnosti spája. Jej začiatky však neboli jednoduché. Ako sa to všetko vlastne začalo?

Na počiatku bol počítačový vírus Vienna, jeden z prvých v strednej Európe, ktorý v roku 1987 popísali Slováci Miroslav Trnka a Peter Paško. Práve oni ešte v tom istom roku 1987 vytvorili aj prvú verziu svojho antivírusového programu NOD a neskôr založili úspešnú slovenskú antivírusovú firmu ESET.

V roku 1988 sa s vírusom Vienna stretol Pavel Baudiš, ktorého po absolvovaní

štúdia informačných technológií na pražskej Vysokej škole chemicko-technologickej zamestnal Výzkumný ústav matematických strojů ako špecialistu na grafiku. Baudiš vytvoril v roku 1988 svoj prvý bezpečnostný software a vďaka tomu je dnes jeden z najbohatších Čechov.

Podnikať začal na sklonku totalitného režimu v roku 1989, keď spolu so svojím kolegom Kučerom založili družstvo Alwil.

V roku 1991 sa pôvodné družstvo pretransformovalo na spoločnosť Alwil Software, ktorej antivírusový program avast! sa predával predovšetkým štátnym podnikom. V roku 2006 zažil podnik ďalšiu premenu: zrodila sa akciová spoločnosť AVAST Software a.s. podľa názvu najúspešnejšieho produktu spoločnosti. A napokon

v roku 2010 sa firma premenovala na Avast Software s.r.o.

V roku 2020 mala spoločnosť tržby vo výške 892,9 milióna dolárov (zhruba 19,4 miliardy českých korún). Dosiahla hrubý prevádzkový zisk EBITDA 495,5 milióna dolárov (asi 10,75 miliardy českých korún). Upravený čistý zisk dosiahol hodnotu 360,2 milióna dolárov (asi 7,8 miliardy českých korún).

Vo firme pracuje vyše 1700 zamestnancov a jej produkty využíva viac ako 435 miliónov užívateľov po celom svete, z veľkej časti bezplatne. Avast zastaví mesačne v celosvetovom meradle asi 1,5 miliardy pokusov o útok. Spoločnosť je tiež známa svojou filantropiou a charitatívnou činnosťou a sú na ňu napojené rôzne nadácie.

Pritom na prelome 2. a 3. tisícročia firma takmer skrachovala a v dôsledku toho zmenila obchodnú stratégiu. Svoj základný, plne funkčný bezpečnostný software, začala ponúkať užívateľom bezplatne a spoplatňovala len dodatočné nástroje a aplikácie. Vďaka tomu začala firma znovu prosperovať a pohltila viacero menších spoločností, medzi inými českého konkurenta, spoločnosť AVG, ktorú v roku 2016 prevzala za 1,3 miliardy dolárov (takmer 32 miliárd českých korún).

Stratégia firmy sa v poslednom období rozšírila a popri ochrannom software pre osobné počítače sa čoraz viac orientuje na platené produkty pre zákazníkov z radov malých a stredných firiem, napríklad na správu firemných mobilných účtov, na čistenie diskov alebo správu hesiel.

V auguste 2021 došlo k prevratnej udalosti v dejinách spoločnosti. Verejnosť sa dozvedela o pripravovanej fúzii Avastu a americkej softwarovej spoločnosti NortonLifeLock, najväčšej na svete. Novovzniknutá spoločnosť má mať sídla v Prahe a v Tempe na území americkej Arizony.

Bývalé družstvo sa tak stalo pojmom, uznávaným na celom svete. Nie je to napokon ojedinelý prípad vo svete. Vývoju a aplikácii antivírusových programov sa

venuje napríklad aj najväčší družstevný kolos na svete, baskická korporácia MCC. Je to inšpirácia a motivácia aj pre členov nášho družstva. Rozsah možných činností družstva je prakticky neobmedzený a iniciatíve sa medze nekladú. Rast nášho družstva si však vyžaduje zodpovednosť, disciplínu, elán, predovšetkým však pocit spolupatričnosti a solidarity. Len od nás závisí budúcnosť družstva.