top of page

Sicília – dobrá adresa na oddych s družstevným dovolenkovým programomAk hľadáte vysnívanú ostrovnú dovolenku so všetkým čo ponúka rušná dovolenka vo veľkomeste, Sicília je perfektné miesto pre vás. Trblietavé moria, dobrodružstvá na sopečnom pohorí a staroveké chrámy čakajú len na vás. Do slnečného rána sa tu zobudíte v priemere 250-krát ročne.


Sicília ako najväčší ostrov v Stredozemnom mori ponúka nekonečné cestovateľské možnosti. Tento ostrov sa pýši nádhernými piesočnatými plážami a má najviac zapísaných pamiatok v zozname Unesco. Množstvo historických pamiatok, grécka architektúra a majestátna sopka Etna zaručujú, že aj vaša dovolenka na Sicílii bude plná spomienok.


Na Sicílii nie je len ospalý ostrovný život ako si mnohí ľudia myslia. Mix európskej

a arabskej kultúry, subtropické podnebie a fakt, že ju obmývajú tri moria, z nej robí dobrú destináciu pre letnú dovolenku aj mimo sezóny. Zlato sfarbené mesta tohto talianskeho ostrova si žiadajú byť objavované po celý rok. Od maličkých úkrytov na kopcoch až po nádherné námestia. Straťte sa medzi slávnymi sicílskymi katedrálami, kľukatými stredovekými uličkami a voňavými trhmi s potravinami. Nikdy sa neocitnete ďaleko od tradičnej talianskej zmrzliny, alebo neuveriteľného výhľadu na more. A ktoré konkrétne miesta by ste si určite nemali nechať ujsť počas vašej dovolenky na Sicílii?Syrakúzy


Na Sicílii nájdete vplyvy rôznych kultúr, cítite tu kúsok Ázie, Normádskej ríše, samozrejme Talianska, ale aj Grécka. Grécky vplyv je najviac cítiť v čarovných Syrakúzach, ktoré boli dlho jedným z najdôležitejších miest starovekého Grécka. Syrakúzy si zamilovali také osobnosti ako Platón, Archimedes či sv. Pavol. Tými top miestami, ktoré by ste mali navštíviť, sú chrámy – Apolónov, Athénin, divadlo Teatro Greco, či miestny kostol.
Liparské ostrovy

Liparské ostrovy majú atypický tvar, pretože majú vulkanický pôvod. Skladajú sa zo 7 ostrovov, známe sú hlavne vďaka krásnym plážam, zálivom, útesom a aj jaskyniam. Na výber máte z ostrovov Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stromboli, Alicudi a Filicudi.
Schody Turkov

Jednou z najkrajších oblastí provincie Realmonte na juhu Sicílie sú takzvané Stairs of Turkish, v preklade Schody Turkov. Ide o útes, ktorý získal pomenovanie pre početné nájazdy tureckých pirátov. Nemožno sa teda čudovať, že Schody Turkov sa dostali aj do zoznamu siedmich prírodných divov Talianska. Návštevníci si môžu v blízkosti útesu naplno užiť more. Avšak na to, aby ste sa dostali k plážam, musíte po týchto schodoch zísť až k vode. Trasa je pri dostatočnej dávke pozornosti a opatrnosti úplne bezpečná.
Etna

Etna je najvyššou činnou sopkou v Európe a so svojimi 3 329 m sa týči nad sicílskou krajinou. Kvôli neustálej aktivite - vytekajúcej a chladnúcej láve - sa jej výška mení, napríklad v roku 1981 merala viac o takmer 21 m. Od konca roku 2011 jej aktivita neutíchla a stratovulkán Etna sa obyvateľom pripomína mračnami dymu nad vrcholom. Možnosti výletov sú preto obmedzené, ale prechádzky po mesačných poliach, popri bývalých lávových riekach považujú mnohí návštevníci za jedinečný zážitok. Oblasť patrí do národného parku a obyvatelia z blízkych dediniek vám pri tradičnej sicílskej káve radi porozprávajú o živote pod úpätím druhej najmohutnejšej sopky Európy, ktorú vidieť dokonca aj z Mesiaca. Na Etne si môžete dopriať túru, užiť cyklistické chodníky a v zime dokonca aj lyžovačku. Je vzdialená iba 30 km od hlavného mesta Sicílie – Catanie


Tip: Nebojte sa dovolenky na Sicílii aj v skorých jesenných mesiacoch!


Ako povedal domáci: Ideálne obdobie vnímať Sicíliu opäť krásne farebnú je v jeseni, nie cez opar horúčav. Navyše, turistov je všade menej, čo oceníte pri prehliadkach miest, čakaní na trajekty, lanovky, lode, no a samozrejme najmä na plážach. Leto tam fičí v plnom prúde aj v septembri či októbri. Teplota cez deň býva okolo 30 stupňov, teplota mora je presne taká istá ako v júli a auguste a kúpe sa tam až do konca októbra.
Barbora Zagorová, Project manager pre PV


bottom of page