top of page

Raj všade okolo. Kam za dobrodružstvom z Hotela RajPripravili sme si pre Vás Tipy, kde môžete vyraziť pri pobyte v našom Hoteli Raj, ktorý sa nachádza v blízkosti Palcmanskej Maše. 


Palcmanská Maša je najväčšia vodná nádrž na území Národného parku Slovenský raj, vytvorená na hornom toku rieky Hnilec, v kotlinovitom rozšírení údolia pod južnými skalnatými zrázmi Geráv. Pozdĺž vodnej nádrže nájdete pestrú ponuku ubytovania, reštauračných, ale aj športových služieb vrátane požičovne vodných bicyklov, kajakov a člnov. Voľný čas tu môžete stráviťpríjemnou prechádzkou, avšak príroda v okolí Maše ponúka aj pestré možnosti na turistiku. 


V okolí Palcmanskej Maše sa nachádza veľa atraktívnych miest. Za pozornosťstojí prechádzka okolo priehrady, ktorú zvládnu aj deti. Priamo v obci Dedinky sa vydajte po červenej značke smerom na Stratenskú pílu. Po ceste si vychutnáte vyhliadku na priehradu a zídete do prekrásnej zátoky Stratenská píla. Celá trasa je dlhá 4 km a trvá približne 2:30 hod. (tam, aj späť). Stratenský kaňon 

Neďaleko obce Stratená vytvorila riečka Hnilec prekrásny kaňon zvaný Stratenský. Tento kaňon je asi 2 km dlhý a trasa k nemu je nenáročná, vzdialená od Hotela Raj približne hodinu chôdze. Značená turistická trasa vás dovedie ku kaňonovitému úseku horného toku riečky Hnilec kde prechádza po spevnenej ceste nenáročný chodník. Má osem zastávok (náučných panelov) s minimálnym prevýšením a je súčasťou značeného turistického a cykloturistického chodníka. (5km) 1 hod. 
Zejmarská roklina 

Divoký, členitý, ale vskutku očarujúci reliéf tejto tiesňavy vytvoril tok stekajúci z planiny Geravy. A práve tento potok vytvára v tiesňave sústavu rozprávkových vodopádov nazývaných Nálepkove vodopády. Z Hotela Raj je vzdialená približne hodinu chôdze a je sprístupnená jednosmerným, modro značeným turistickým chodníkom z križovatky Zejmarská roklina ústie. Prechod roklinou je nenáročný, avšak v istých úsekoch je chodník zabezpečený aj rebríkmi či reťazami. Zemjarská roklina je aj súčasťou okružného chodníka NCH Slovenský raj z obce Dedinky. Chodník má takmer 10 km a prechod trvá približne 3 hodiny. 
Dobšinská ľadová jaskyňa 

Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najväčšie prírodné unikáty a krásy Slovenska. Vďaka jej hĺbke a dĺžke ju zaraďujeme dokonca medzi najväčšie ľadové jaskyne na svete. Jej poloha umožňuje, aby sa v jaskyni celoročne udržiavala teplota pod bodom mrazu a práve tento faktor zohral kľúčovú úlohu pri vytvorení ľadovej výzdoby, ktorú môžete obdivovaťna vyše pol kilometrovej prehliadkovej trase. Trasa je stredne náročná, z Hotela Raj na smer „Pod Čižmou“, ďalej pokračujete po smer „Stratená“, a nakoniec smer „Dobšinská ľadová jaskyňa“ (10,4 km) 2,30 hod. 


Telgártska slučka a Chmarošký viadukt  

Zaujímavý výlet pre celú rodinu vlakom na trase Dedinky – Červená Skala (9 tunelov, 3 viadukty a vyše 280 mostných objektov). Technicky pozoruhodná je 2,3 km dlhá Telgártska slučka pri Telgárte s tunelom a 22 m vysokým viaduktom. Na vlak môžete nastúpiťna zastávkach Dobšinská Ľadová Jaskyňa, Stratená, Dedinky, Mlynky, Hnilec. Za obcou Telgárt vchádza vlak do špirálového tunela v tvare slučky, pričom prevýšenie je až 31 metrov. Na tej istej trati, neďaleko tunela môžete vidieťaj nemenej zaujímavý technický objekt – Chmarošský viadukt. Ide o 18 metrov vysoký tehlový železničný most s deviatimi oblúkmi, ktorý dotvára vzhľad celej krajiny. Viadukt je zároveňpovažovaný za jednu z najkrajších technických stavieb na Slovensku. 
Horehronský expres 

Počas celého leta v soboty sa ponúkajú nostalgické jazdy historickými vlakmi s rokom výroby siahajúcim až do roku 1934. Historické vlaky počas letnej sezóny spoja mestá, mestečká, obce aj miestečká na Horehroní. Nezabudnuteľná jazda zo Zvolena po jednej z najkrajších železničných tratí Slovenska a cez monumentálne technické pamiatky – Telgártsky a Chmarošský viadukt, tunel Kornela Stodolu či Telgártsku slučku je skutočným zážitkom nielen pre milovníkov vlakov. Atmosféru vo vlaku bezpochyby zaručí animačný program, ktorý zabaví aj naučí. Trasa: Dedinky - Červená skala a späť. 

Lanovka na Geravy 

Užite si jazdu na jedinej funkčnej jednosedačkovej lanovke na Slovensku. Vedie krásnym prostredím z Dediniek na planinu Geravy a poskytuje veľmi zaujímavé výhľady na prírodné scenérie tejto časti Slovenského raja. Trasa lanovky je dlhá takmer 2000 m s prevýšením 221 m. Commenti


bottom of page